ZWIĄZEK

Niezapomniane wakacje bez konfliktów

Niezapomniane wakacje we dwoje. Wspólna podróż, aby lepiej się poznać lub odkryć na nowo. Jeśli są to Wasze pierwsze wspólne wakacje, to dobry sposób na to, aby dowiedzieć się więcej o sobie nawzajem, zwłaszcza jeśli jeszcze ze sobą nie mieszkacie. Na wakacjach pokazujemy najwierniejszą część nas samych. Możemy zobaczyć, jak zachowuje się dana osoba, w dzień i w nocy, w jaki sposób się relaksuje i bawi, a w jaki reaguje na zmęczenie lub problemy w podróży.

Dla par z dłuższym stażem może być to czas na to, aby przywrócić równowagę w związku przytłoczonym codziennością i rutyną. Z dala od domu, masz urlop od codzienności – trawnika, który trzeba skosić, umywalki, do której trzeba zamówić hydraulika, przypomnień o obowiązkach, które należy wykonać. O wiele łatwiej jest skupić się wyłącznie na partnerze i cieszyć się czasem we dwoje.

Brzmi świetnie, więc jak to się dzieje, że wspólny wyjazd z romantycznej podróży przemienia się w wojnę podjazdową. Oczekujemy od wakacji, że będą tak idealne, jak Święta Bożego Narodzenia w telewizyjnej reklamie. Tym boleśniejszy jest zawód, gdy okazuje się, że w wakacjach nie ma nic magicznego.

Jeśli w przeszłości Twoje wakacje przemieniały się piekło na ziemi, zastanów się, co musisz zmienić, aby tym razem było inaczej. Jak powiedział Albert Einstein „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”. A warto coś zmienić, bo w końcu, kto chce być nieszczęśliwy podczas urlopu? Co zrobić, aby uniknąć wakacyjnych konfliktów?

1) Przewiduj stres i bądź elastyczny

Wakacje mogą być stresujące, bo jest mnóstwo elementów, które mogą pójść nie tak podczas podróży. Możesz się zgubić, zapomnieć o czymś, lot się opóźni, a zakwaterowanie nie spełni Twoich oczekiwań. Bądź więc odpowiedzialny i przygotowany – im lepiej przygotujesz się na stresującą sytuację, tym mniejszy wpływ będzie miała na Ciebie. Pamiętaj też, że są rzeczy poza Twoją kontrolą.
Dla mnie najgorszy jest pierwszy dzień podróży: pakowanie, gorączkowe sprawdzanie, czy wszystko mamy i pytania w stylu „czy na pewno zamknęłaś drzwi”. Staram się pakować dzień wcześniej, zrobić listę najważniejszych rzeczy, które MUSZĘ zabrać i nie mogę dokupić na miejscu i świadomie powtarzam sobie „teraz zamykam drzwi. Drzwi są zamknięte”.

Jeśli już coś pójdzie nie tak, to staraj się zachować pozytywne nastawienie i pamiętaj, że te małe rzeczy, które pójdą źle, nie przeważą nad tym, jak wspaniała będą Wasze wakacyjne doświadczenia.

Na pewno nie warto tracić czasu na obwinianie lub znajdowanie przyczyny tego, jak to się stało. To tylko pogorszy problem. Nawet jeśli jest to czyjaś wina, a pewnie jest, to nie rozwódź się nad tym. Popełniamy błędy i miejmy nadzieję, uczymy się od nich, aby być lepiej przygotowani podczas następnej podróży.
Jeśli lubisz mieć dokładnie zaplanowany każdy dzień, to zaplanuj też dzień bez żadnych planów – da Ci to szansę zwolnienie tempa i dodatkowy czas na nieoczekiwane zwroty akcji.

2) Planujecie wspólnie i nie zapomnijcie zaplanować czasu tylko dla siebie

To odwieczny problem – jedno lubi poleżeć na piaseczku, drugie chce aktywnie zwiedzać. Porozmawiajcie o swoich wakacyjnych oczekiwaniach z wyprzedzeniem i spróbujcie znaleźć kompromis. Jeśli z wyprzedzeniem omówicie oczekiwania typu: „chcę wstać o 5:00 rano i zobaczyć wschód słońca” kontra „nie budź mnie przed 10:00”, tym większą macie szansę na uniknięcie późniejszych nieporozumień.

Bez względu na to, jak bardzo kogoś kochasz i jak dobrze się z nimi dogadujesz, bycie z kimś przez 24 godziny dziennie może doprowadzić do spięć. Dlatego wyznaczcie i dajcie sobie nawzajem czas na samodzielne zajęcia. Dzięki temu łatwiej będzie Wam spełnić indywidualne, wakacyjne oczekiwania. Jeśli Twój towarzysz podróży nie chce wstawać przed południem, nie oznacza to, że musisz zostać w hotelu przez cały ranek. Zaplanuj zwiedzanie miasta lub spacer po plaży na własną rękę. Jeśli chcesz spokojnie poczytać książkę, to w tym czasie Twój partner może zabrać dzieciaki na basen lub pobawić się z nimi na placu zabaw. Potem się zamienicie.

3) Zaakceptuj partnera, z którym podróżujesz

Wakacje nagle Was nie odmienią. Jeśli na co dzień jesteś dokładna i dbasz o szczegóły, zapewne będziesz chciała dokładnie zaplanować wyjazd. Jeśli któreś z Was jest zapominalskie, to pewnie będziecie wracać do hotelu po okulary lub paszporty. Zaakceptuj różnice i wykorzystaj je tak, aby łatwiej Wam się podróżowało.
No cóż, podczas wakacji, to ja dbam o pakowanie, ale za to mój mąż jest świetnym nawigatorem po obcych miejscach. Wzajemnie się uzupełniamy.

4) Nie zapomnij zabrać wody i przekąsek

I to nie tylko wtedy, kiedy podróżujesz z dziećmi. Ludzie funkcjonują gorzej, jeśli są głodni, wściekli lub zmęczeni. Wiele z naszych wakacyjnych kłótni brało się właśnie stąd, że byliśmy głodni lub odwodnieni i zachowywaliśmy się jak małe dzieci. Teraz przewidująco pakuje prowiant albo planuję, gdzie zjem lunch.

5) Ustal budżet

Pieniądze są sporym stresorem, niezależnie od tego, czy jesteś w związku. Jeśli dodamy do wakacji, pieniądze, których normalnie nie wydajecie codziennie, to sytuacja może wymknąć się spod kontroli – finansowo i emocjonalnie. W przypadku wszelkich spraw finansowych należy z góry opracować plan gry, czyli zaplanować budżet. Kto kupuje bilety lotnicze? Kto płaci za jedzenie i napoje? A jeśli macie wspólne konto, to ile planujecie wydać na podróż, zakwaterowanie, jedzenie, rozrywkę i pamiątki.

6) Odłóż poważne rozmowy na powrót lub przeprowadź je przed wyjazdem

Jeśli planujesz zrelaksować się podczas wakacji, to urlop nie jest najlepszym momentem na omawianie poważnych problemów w związku. Partner może poczuć się osaczony we wspólnym pokoju lub namiocie, w którym spędzacie razem 24 h. Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie cieszyć się podróżą, dopóki problem nie zostanie rozwiązany, poświęć czas na pracę nad nim przed podróżą. Albo zostaw temat na powrót do domu – problem nie zniknie, ale może nabierzesz do niego większego dystansu.

7) Skup się na danym momencie

Dzieci nie lubią kiedy przerywa im się to, co robią po to, aby zrobić „naprawdę fajne” zdjęcie. Weź z nich przykład i świadomie odłóż smartfon, komputer i aparat. Skup się na danej chwili i na przeżyciach, które ze sobą niesie, zamiast koncentrować się na zmianie statusu i publikacji najlepszych ujęć, które zarejestrujesz, ale nie przeżyjesz.

8) Zrelaksuj się

Wakacje to tylko kilka, kilkanaście dni. Tak, bardzo fajnych i wyjątkowych. Tak, dzięki nim ładujesz akumulatory. Jednak nie musisz ich idealizować ani robić wszystkiego, aby były idealne. Przeżyj je bez presji. Być może niektóre chwile okażą się rozczarowujące, niespodziewane lub nieprzyjemne. Być może później będziesz opowiadać o nich anegdoty. Skup się na teraźniejszości, ciesz się chwilą i relaksuj!

Fot. Fotolia ©Castenoid

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *