INSPIRACJE

Świąteczne komedie romantyczne

Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez świątecznych komedii. Jeśli chcecie z wyprzedzeniem wprowadzić się w świąteczny nastrój, to przygotowałam dla Was listę, na której znajdziecie komedie romantyczne z odrobiną bożonarodzeniowej magii. Niektóre z propozycji pewnością znacie, ale na pewno z przyjemnością obejrzycie je raz jeszcze. Mam nadzieję, że wśród przedświątecznych obowiązków znajdziecie czas dla siebie, na przytulanie na sofie, spokojny odpoczynek i oglądanie filmów, które bawią, wzruszają i skłaniają do refleksji.

To właśnie miłość (2003) reż. Richard Curtis

Jeden z najbardziej znanych i jednocześnie mój ulubiony świąteczny hit składa się z historii kilku osób, których losy splatają się, dzięki rodzinnym i towarzyskim relacjom bohaterów. W wątkach pojawiają się różne oblicza miłości: pisarz zakochuje się w Portugalce, ale nie zna języka portugalskiego, a ona nie mówi po angielsku; premierowi wpada w oko pracownica jego biura; w pewnej mężatce zakochuje się najlepszy przyjaciel jej męża, a wszystko to ma miejsce (głównie) w atmosferze przedświątecznego, zimowego Londynu.
Można też liczyć na gwiazdorską obsadę: Hugh Grant, Liam Neeson, Emma Thompson, Colin Firth, Alan Rickman, Bill Nighy.

Źródło: YouTube

Listy do M. (2011) reż. Mitja Okorn, (2015) reż. Maciej Dejczer  (2017) reż. Tomasz Konecki

Polska komedia romantyczna, której dwie części możecie obejrzeć na małym, a trzecią na dużym ekranie. Często porównywany do hitu „To właśnie miłość”, bo również składa się z kilku historii. Losy bohaterów krzyżują się podczas Wigilii, a magia świąt pomaga im odnaleźć miłość i radość z bycia razem.
Świetna obsada: Maciej Stuhr, Roma Gąsiorowska, Wojciech Malajkat, Agnieszka Dygant, Piotr Adamczyk.

Źródło: YouTube

Holiday (2006) reż. Nancy Meyers

Iris jest nieszczęśliwie zakochana w koledze z pracy, który zaręczył się z inną. Amanda dowiaduje się, że jest zdradzana. Dwie kobiety, które nigdy wcześniej się nie spotkały, postanawiają na okres świąt zamienić się domami. Iris wprowadza się do domu w Los Angeles, a Amanda przyjeżdża do małej, otulonej śniegiem angielskiej wioski. Żadnej z nich nie udaje się uciec od uczuć.
W rolach głównych: Kate Winslet, Cameron Diaz, Jude Law i Jack Black.

Źródło: YouTube

Ja cię kocham, a ty śpisz (1995) reż. Jon Turteltaub

Urocza komedia o kasjerce Lucy, która podkochuje się w nieznajomym, bogatym mężczyźnie. Pewnego dnia Lucy ratuje życie przystojnemu nieznajomemu, po tym, jak grupa złodziei okrada go i spycha na tory. Na skutek pomyłki Lucy zostaje wzięta przez jego rodzinę za narzeczoną Petera. Lucy znajduje rodzinne ciepło, którego jej brakuje i zaprzyjaźnia się z bratem śpiącego przystojniaka.
W rolach głównych: Sandra Bullock, Bill Pullman, Peter Gallagher.

Źródło: YouTube

Family Man (2000) reż. Brett Ratner

Komedia w stylu: „co by było gdyby…”. Bogaty biznesmen i pracoholik zasypia w Wigilię i budzi się życiu, które mógłby mieć, gdyby 13 lat temu został ze swoją szkolną miłością Kate. Odkrywa, że jest mężem, ojcem dwójki dzieci i mieszka na przedmieściach. Los daje mu więc szansę zobaczenia, co mógłby mieć, ale jemu ciężko jest się pogodzić z nową rolą.
W rolach głównych: Nicolas Cage, Téa Leoni.

Źródło: YouTube

Bezsenność w Seattle (1993) reż. Nora Ephron

Architekt Sam Baldwin wraz 8-letnim synem, przenosi się do Seattle, gdzie chce rozpocząć nowe życie po śmierci żony. W wigilijną noc mały Jonah dzwoni do programu radiowego dla samotnych z prośbą o pomoc w znalezieniu partnerki dla jego ojca, który nie może zapomnieć o zmarłej żonie. Tej samej audycji słucha zaręczona dziennikarka – Annie Reed. Annie podobnie jak setki innych osób, chciałaby poznać Sama i jego synka, ale ona mieszka w  Baltimore, a oni w Seattle.
W rolach głównych: Meg Ryan, Tom Hanks

Źródło: YouTube

Cztery gwiazdki (2008) reż. Seth Gordon

Kate i Brad nie lubią spędzania Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie, dlatego na święta postanawiając polecieć na Fidżi. W ostatniej chwili muszą zrezygnować z podróży z powodu złej pogody. Dowiaduje się o tym ich rodzina i tym sposobem, zamiast spędzać święta na egzotycznej wyspie, odwiedzają swoje rodziny. I to aż cztery, bo ich rodzice są rozwiedzeni. Z każdą kolejną wizytą dowiadują się coraz więcej o sobie, pojawiają się sprzeczki i wątpliwości, aż omal nie dochodzi do rozstania.
Obsada: Reese Whiterspoon, Vince Vaughn, Robert Duvall, Sissy Spacek, John Voight.

Źródło: YouTube

Igraszki losu (2001) reż. Peter Chelsom

Sarę i Jonathana los styka przypadkowo w centrum Nowego Jorku. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, jednak Sara postanawia zdać się całkowicie na przypadkowość losu i zapisuje swoje nazwisko oraz numer telefonu w książce, która zaczyna wkrótce krążyć po mieście, a nazwisko i numer Jonathana na banknocie, który natychmiast wydaje. Chce udowodnić, że jeśli są sobie pisani, to odnajdą kontakt do siebie mimo przeciwności losu.
W rolach głównych: Kate Beckinsale i John Cusack.

Źródło: YouTube

Dwanaście choinek (2013) reż. Michael DeCarlo

Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, gdzie bibliotekarka Cheri nie może pogodzić się z planem wyburzenia biblioteki, stojącej w centrum Manhattanu. Postanawia zmobilizować media i lokalną społeczność do walki o zachowanie zabytkowego budynku i organizuje konkurs na najpiękniej ubraną choinkę.
Obsada: Lindy Booth, Robin Dunne.

Rodzinny dom wariatów (2005) reż. Thomas Bezucha

W sumie to bardziej komediodramat, ale akcja toczy się w czasie świąt i nie zabraknie też uczuciowych historii. Najstarszy syn Stone’ów przyjeżdża do domu na święta z nową narzeczoną Meredith, która jest dość konserwatywną businesswoman i na pierwszy rzut oka nie pasuje do rodziny. Film dla tych, którzy pamiętają, jak ciężko czasem przełamać pierwsze lody, wchodząc do nowej rodziny.
Obsada: Diane Keaton, Sarah Jessica Parker, Dermot Mulroney, Craig T. Nelson, Luke Wilson.

Źródło: YouTube

12 mężczyzn z kalendarza (2009) reż. Arlene Sanford

Publicystka E.J. Baxter traci pracę i narzeczonego. Przenosi się do małego miasteczka w Montanie, gdzie czeka ją wyzwanie. Musi przekonać 12 przystojnych mężczyzn do pozowania nago podczas sesji do kalendarza, aby zebrać fundusze dla lokalnej stacji ratownictwa.
Obsada: Kristin Chenoweth, Anna Chlumsky.

Źródło: YouTube

Kiedy Harry poznał Sally (1989) reż. Rob Reiner

Na koniec perełka. Może nie jest to typowa komedia świąteczna, bo akcja rozgrywa się na przestrzeni lat, ale święta są w niej obecne, a finałowa scena ma miejsce w Sylwestra. Harry i Sally poznają się przypadkiem, w drodze z Chicago do Nowego Jorku, ale nie pałają do siebie zbytnią sympatią. Kolejne spotkanie również nie kończy się najlepiej i dopiero za trzecim razem udaje im się nie tylko nawiązać nić porozumienia, ale nawet się zaprzyjaźnić. Zaczynają się ze sobą spotykać i po pewnym czasie rodzi się pytanie: czy to jeszcze jest przyjaźń? Czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa?
W rolach głównych: Billy Crystal i Meg Ryan.

Źródło: YouTube

A jakie są Wasze ulubione filmy świąteczne?

 

Fot. Fotolia, ©luckybusiness

1 komentarz

  1. Rodzinny dom wariatów – najlepsza komedia jaką oglądałam ostatnio na showmaxie. W ogóle lista tych komedii jest niesamowita. Mam zamiar obejrzeć je wszystkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *