ZWIĄZEK

Chcesz zrobić prezent dla Was obojga? Podaruj czas!

Spędzanie czasu we dwoje buduje intymność, poprawia komunikację i wzmacnia więź. Tylko ile czasu powinniśmy przebywać razem? I czy w ogóle ilość czasu ma znaczenie?

Większość z nas na początku relacji zdaje się poświęcać partnerowi 24 godziny na dobę. Jest to całkiem naturalne, gdy przeżywamy fascynację nową osobą, choć często dzieje się kosztem innych relacji, np. z rodziną czy przyjaciółmi. Jeśli już ze sobą mieszkamy, to wydaje nam się, że spędzamy ze sobą mnóstwo czasu niejako automatycznie: mijamy się w kuchni, oglądamy razem program w telewizji, robimy zakupy lub zajmujemy się dziećmi. Przebywamy razem, choć często obok siebie.

A co z czasem, który mamy tylko dla siebie? Jest nie mniej ważny od tego, który dzielimy z partnerem. Czas spędzony samotnie, to okazja, aby lepiej się poznać i zaangażować w czynności, które sprawiają nam przyjemność, dlatego z czasu, który dzielimy między obowiązki, partnera, rodzinę i przyjaciół, musimy wykroić też kawałek dla siebie.

W pogoni za czasem, którego zawsze za mało celem jest znalezienie równowagi. Kiedy przyjaciele narzekają, że nie mają z tobą kontaktu lub nie możesz sobie przypomnieć, kiedy ostatnio spędzaliście wspólny wieczór z partnerem, albo zawsze brakuje ci czasu, na twoje potrzeby, to znak, że równowaga została zachwiana. Oto kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę:

1. Nie wszyscy mają identyczny potrzeby, jeśli chodzi o spędzanie wspólnego czasu, dlatego porozmawiaj z partnerem. Są osoby, które w związkach pragną spędzać dużo czasu ze swoimi partnerami i takie, które potrzebują więcej niezależności. Nie oczekuj, że partner będzie odzwierciedlał twoje potrzeby.

2. Planuj i ustalaj priorytety. Kiedy praca i inne obowiązki zdominują Twoje życie, sięgnij po kalendarz i zaplanuj czas, który poświęcisz na budowanie relacji. Uczucie bliskości jest jednym z najważniejszych elementów zdrowej relacji, a wpływa na nie wspólne spędzanie czasu. Ustalcie czas tylko dla Was, najlepiej codziennie.

3. Znajdź sposób na pozostanie w kontakcie ze znajomymi i nie rezygnuj z relacji, gdy rozpoczniesz nowy związek. Integracja nowego partnera z grupą przyjaciół, to sposób na utrzymywanie kontaktu ze znajomymi i stworzenie nowego kontekstu, w którym rozwija się relacja. No chyba, że partner i przyjaciele zupełnie się nie dogadują.

4. Zostaw partnerowi przestrzeń, której potrzebuje, aby miał również swój czas, w którym może się rozwijać.

5. Pamiętaj o czasie dla siebie.

Kiedy w zapełnionym kalendarzu uda się znaleźć chwile tylko dla Was, nie bez znaczenia będzie to, jak je spędzicie. Nawet, jeśli macie dla siebie 15 minut dziennie, to sprawcie, aby te 15 minut się liczyło i było tylko wasze.

1. Podaruj swoją niepodzielną uwagę.
Niepodzielna oznacza, że odkładasz telefon, tablet, wyłączasz telewizor i nie zajmujesz się domowymi obowiązkami, ani zabawą z dziećmi. Jeśli w danym momencie nie możesz poświęcić partnerowi uwagi, to lepiej poprosić o chwilę cierpliwości o dokończyć to, co robisz, niż próbować rozmawiać, robiąc jednocześnie coś innego.

2. Słuchaj aktywnie, bez przerywania.
Skup się, zadawaj pytania i staraj się nie przerywać i nie wyciągać wniosków, zanim partner nie skończy.

3. Staraj się wysłuchać i zrozumieć, a nie udzielać porad.
Tak często mamy do czynienia z analizą problemów i znajdowaniem rozwiązań, że zapominamy, iż związek nie jest projektem. Staraj się zrozumieć myśli, uczucia i pragnienia drugiej osoby.

 

Fot. Fotolia, © Boggy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *