INSPIRACJE ZWIĄZEK

Siła zapachu, czyli olejki eteryczne pobudzające zmysły

Czy wiesz, że olejki eteryczne działają jak afrodyzjaki? Afrodyzjakiem, który nazwę zawdzięcza Afrodycie – greckiej bogini miłości i piękna, określa się substancję, która wzmacnia miłosne pożądanie. Takie właściwości przypisuje się niektórym potrawom, a także olejkom eterycznym. Naturalne olejki eteryczne są wykorzystywane w aromaterapii od starożytności ze względu na swoje zdrowotne, upiększające i relaksacyjne właściwości. Ludzie od tysięcy lat używali też olejków eterycznych, aby pobudzić zmysły i zwiększyć libido. Starożytni pisarze i artyści często tworzyli zmysłowe obrazy, odwołujące się do zapachów w kontekście miłosnych uniesień.

Nasz nos potrafi rozróżnić ponad dziesięć tysięcy zapachów. Węch jest precyzyjnym, silnym zmysłem i na długo zapisuje w pamięci aromaty, które z czymś nam się kojarzą. Siłę zapachu znała Kleopatra, która kazała skrapiać żagle swego złotego okrętu olejkiem z damasceńskich róż. Kiedy jej statek przybijał do portu, morska bryza niosła woń róż, która nieodmiennie kojarzyła się z piękną władczynią i była jej znakiem firmowym. Być może skłonna do romansów Kleopatra z rozmysłem wybrała olejek różany nazywany też „olejkiem miłości”.

Wielu olejkom eterycznym przypisuje się właściwości afrodyzjakalne, dzięki działaniu rozgrzewającemu, wzmacniającemu potencję i pobudzającemu libido. Inne mogą pozytywnie wpływać na nasze zmysły dzięki właściwościom rozluźniającym i relaksacyjnym. Niektóre zapachy są uważane za szczególnie dobrze działające na kobiety np. ylang-ylang, róża i jaśmin. Inne, jak drzewo sandałowe pozytywnie oddziaływają zarówno na kobiety, jak i mężczyzn. Tak naprawdę jednak różne olejki mogą działać odmiennie na różne osoby. Niektóre kobiety uwielbiają kwiatowe nuty zapachowe takie jak ylang-ylang czy jaśmin, a inne czują się pobudzone ostrym zapachem cynamonu, rozmarynu lub energetyzującym aromatem pomarańczy. Każdy powinien sam odkryć, jaki zapach najlepiej pobudza jego zmysły.

SPA beauty treatment productsFot. Fotolia, ©KMNPhoto

Które olejki eteryczne działają jak afrodyzjaki?

Olejek cynamonowy. Zapach cynamonu jest ostry, korzenny i rozgrzewający, a olejek pozyskiwany z liści i gałęzi drzewa cynamonowego ma cechy, które wzmacniają pożądanie: pobudza zmysły, poprawia krążenie, pobudza libido i zwiększa potencję. Sprawia, że silniej odczuwamy wszystkie bodźce. Możesz więc upiec bułeczki cynamonowe lub wykorzystać olejek cynamonowy. Olejek cynamonowy ma silne działanie, więc należy stosować go ostrożnie i w małych ilościach.

Olejek jaśminowy. Jaśmin to kwiat nocy, bo właśnie wtedy się otwiera, a jego aromat przenika wieczorne powietrze. W Azji jest często kojarzony z hinduskim bogiem miłości i ceniony jako afrodyzjak. Najskuteczniejsze olejki o właściwościach afrodyzjakalnych pochodzą z białych kwiatów zapylanych przez ćmy, a ich cechą charakterystyczną jest słodkawa woń zepsucia. Słodki, ciepły i mocny (dla niektórych zbyt mocny) zapach jaśminu pobudza zmysły, uspokaja lęki i lekko oszałamia.  Ma właściwości euforyczne i skutecznie zwiększa doznania z seksu.

Olejek ylangowy. Ylang-ylang, zwany po polsku jagodlinem wonnym, to tropikalne drzewo rosnące w Azji Południowo-Wschodniej. W Indonezji, płatki ylang-ylang rozrzuca na łóżku w sypialni nowożeńców. Olejek uzyskiwany z kwiatów tego tropikalnego drzewa ma kwiatowy i słodki aromat. Łagodzi napięcia nerwowe, relaksuje i rozluźnia.

Olejek paczulowy jest otrzymywane z liści krzewu paczuli, które po zebraniu się suszy i poddaje fermentacji.  Ma niezwykle głęboki, orientalny, słodki i ziemisty aromat. Olejek paczuli poprawia nastrój, stymuluje układ nerwowy, pobudza aktywność seksualną.

Olejek różany. Róża uważana była za kwiat Afrodyty (Wenus), a olejek różany jest nazywany „olejkiem miłości”, bo działa w sypialni wielowymiarowo: zwiększa pewność siebie, poprawia poczucie własnej wartości, pozwala na pozbycie się niepokojów związanych z ciałem. Uspokaja, obniża ciśnienie krwi i reguluje pracę serca. Wspomaga układ rozrodczy kobiet i zaburzenia erekcji u mężczyzn. Pomaga wyrównać poziom wydzielania hormonów oraz podnosi poziom libido u kobiet. Ma delikatny, słodki zapach.

Olejek rozmarynowy o ostrym, ziołowym zapachu jest uzyskiwany w wyniku destylacji parą wodną ziela rozmarynu lekarskiego. Ma właściwości pobudzające, usuwa zmęczenie fizyczne i umysłowe, odmładza i wzmacnia system immunologiczny.

Olejek imbirowy. Imbir jest ceniony przede wszystkim ze względu na swoje przeciwzapalne i antyseptyczne właściwości lecznicze. Olejek jest uzyskiwany w wyniku destylacji parą wodną kłącza imbiru lekarskiego. Ma korzenny, pikantny, ciepły aromat. Rozgrzewa, poprawia krążenie krwi, wzmacnia i rozładowuje napięcia wewnętrzne. Jako afrodyzjak działa szczególnie dobrze na mężczyzn – zwiększa wrażliwość i potencję.

Olejek goździkowy jest otrzymywany z drzewa goździkowca korzennego (czapetka pachnąca). W krajach arabskich nowożeńcy, przed nocą poślubną, namaszczali swe ciała wonnym goździkiem, który miał ich uwolnić od nieśmiałości i poczucia wstydu. Olejek ten działa rozgrzewająco, rozluźniająco i przeciwbólowo. Ma słodki, korzenno-owocowy zapach z nutą drzewną.

Olejek sandałowy jest otrzymywany z drewna sandałowca białego rosnącego w Azji Południowo-Wschodniej przez destylację parę wodną. Ma charakterystyczny, balsamiczny zapach i jest świetnym afrodyzjakiem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Sprzyja łagodzeniu napięcia i ma działanie odprężające. Jego zapach, początkowo słaby, z czasem się nasila.

Olejek neroli jest otrzymywany ze świeżych kwiatów gorzkiej pomarańczy, a jego nazwa pochodzi od miejscowości Nerola we Włoszech. Księżna Neroli, Anna Maria de la Tremoille, perfumowała tym olejkiem swoje rękawiczki i dodawała go do kąpieli. Olejek neroli ma intensywny, kwiatowy, świeży zapach. Działa relaksacyjne i rozluźniająco.

aroma oilFot. Fotolia, ©tycoon101

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne można kupić w internecie, aptece, sklepie ze zdrową żywnością lub sklepie zielarskim. Można je stosować, wykorzystując jedną z metod:

Masaż
Olejki eteryczne wchłaniają się przez skórę, stymulują, pobudzają zmysły, koją i rozluźniają. Dla bezpieczeństwa lepiej nie stosować olejków bezpośrednio na skórę, bo mogą ją podrażnić, dlatego najlepiej dodać kilka kropli do oleju bazowego (np. migdałowego, jojoba, z pestek winogron, awokado, lub oliwki dla dzieci). Do masażu stosuje się zwykle ok. 15-30  kropli olejku eterycznego rozpuszczonych w 50 ml oleju bazowego.

Kąpiel
Kąpiel to idealny sposób na rozluźnienie, zwłaszcza, jeśli do wanny dodamy 10-15 kropli jednego lub kilku olejków, a para, która będzie się unosić się z ciepłej wody, rozprowadzi zapach. Taka kąpiel to naturalna inhalacja.

Aromatyzacja powietrza
Niezależnie od tego, czy używasz kominka zapachowego, spryskujesz pościel w sypialni, czy dodajesz olejek do świec, możesz zbudować odpowiedni, zmysłowy nastrój w sypialni.
Zapach doskonale rozprowadza się poprzez parowanie, więc do kominka zapachowego lub miseczki podgrzewanej świeczką dodaj 5-10 kropli wybranego olejku lub po 2-3 krople kilku, jeśli chcesz stworzyć kompozycję zbudowaną z kilku zapachów. Zamiast kominków zapachowych można użyć również nawilżaczy powietrza, pod warunkiem, że producent dopuścił taką możliwość (sprawdź w instrukcji). Olejkiem dodanym do wody destylowanej można również delikatnie skropić pościel.

romantyczny-wieczor-w-domyFot. Fotolia, © Rasulov

Wskazówki

  1. Każdy z nas ma inną wrażliwość na zapachy, dlatego musisz dobrać taki aromat, który odpowiada tobie i twojemu partnerowi.
  2. Stosuj naturalne olejki eteryczne, zamiast syntetycznych.
  3. Jeśli masz objawy zawrotów głowy, nudności, wysypkę lub swędzenie skóry, może to oznaczać, że użyłeś zbyt dużej ilości olejku eterycznego lub masz alergię. Zaleca się wykonanie próby uczuleniowej przed stosowaniem olejku na skórę, aplikując 1-2 krople olejku zmieszanego z olejem bazowym na skórę.
  4. Dla bezpieczeństwa nie stosuj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę i unikaj kontaktu z błoną śluzową lub uszkodzonym naskórkiem. Nie stosuj też olejków eterycznych doustnie.
  5. Należy zachować ostrożność i zwracać uwagę na ogólne przeciwskazania do stosowania olejków eterycznych. Szczególnie dotyczy to osób z astmą, alergią, kobiet w ciąży (niektóre olejki mogą niekorzystnie oddziaływać na hormony, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży), osób chorujących na nadciśnienia (w przypadku olejków podnoszących ciśnienie krwi).
  6. Olejki cytrusowe uwrażliwiają skórę na promieniowanie UV, dlatego nie można się opalać min. 6 h po ich zastosowaniu na skórę.

Na zakończenie maleńka uwaga. Olejki eteryczne nie są substancjami magicznymi. Jeśli jesteście przemęczeni, zestresowani lub wyczerpani, to olejek zaaplikowany w dowolny sposób, na pewno nie sprawi, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zamienicie sypialnię w jaskinię rozkoszy. Jednak, jeśli zastosujecie olejki eteryczne jako część planu, który będzie obejmował również relaks, stworzenie romantycznej, zmysłowej atmosfery i przyjemność płynącą ze wspólnej aromatycznej kąpieli czy masażu, to na pewno dodadzą wam seksualnej energii.

Fot. tytułowa Fotolia, © luckybusiness

olejki-eteryczne-ROMANTYCZNY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *