ZWIĄZEK

Jak znaleźć swój język miłości?

Zdarza się, że coś w związku szwankuje i, mimo że obie strony się starają, to mają wrażenie, że druga strona zupełnie nie docenia ich wysiłków. Czasem o ten stan rzeczy obwiniamy partnera („nie rozumie mnie”), a czasem siebie („czemu to nie sprawia mi radości”). A przecież nie wszyscy okazujemy miłość w ten sam sposób. Zakochanie się przypomina podróż do egzotycznego kraju: inna kultura, inne zwyczaje i inny język. Każdy z nas ma swój podstawowy język miłości, czyli sposób, w jaki wyraża uczucia do drugiej osoby. Wiedza o tym, jak twój ukochany, partner lub przyjaciel okazuje miłość, może naprawdę ułatwić życie.

Może znacie to z własnego doświadczenia. Twój partner kupuje Ci kwiaty, a Ciebie naprawdę ucieszyłoby, gdyby rozładował zmywarkę i odkurzył salon (to o  mnie). Ty mówisz, że go kochasz, a on marudzi, że spędzacie ze sobą za mało czasu. Ukochany może podarować Ci prezent i pomyśleć, że właśnie zrobił coś super, a Ty wolałabyś się przytulić lub porozmawiać o tym, co czujesz. To działa w obie strony.  O tym właśnie pisze Gary Chapman w swojej książce „5 języków miłości”, który uważa, że miłość można wyrażać na 5 różnych sposobów, przy czym każdy z nas zazwyczaj najlepiej reaguje na 1-2 z nich. A jakie to języki?

SŁOWA (wyrażanie miłości, uczuć, uznania, komplementów) słowami

Jednym ze sposobów emocjonalnego wyrażania miłości jest używanie słów. Dla wielu par to trudne, a przecież, rozmowa, słowa uznania, komplementy, są potężnym narzędziem w komunikacji uczuć. Często wystarczy powiedzieć:

  • Dobrze Ci w tym kolorze.
  • Podoba mi się, że zawsze jesteś na czas.
  • Zawsze mnie rozśmieszasz.

CZAS (spędzenie wspólnie czasu: rozmowa, wyjście na spacer lub na kolację do restauracji )

Czas jest bardzo cennym towarem, dlatego ofiarowanie sobie niepodzielnej uwagi jest oznaką miłości. I nie chodzi tu o bycie w domu, lecz w dwóch różnych pokojach lub o siedzenie na sofie i wspólne oglądanie telewizji. Chodzi o oddania części swojego czasu partnerowi i spędzenie go wspólnie: rozmawiając, spacerując, grając w planszówki lub zrobienie razem czegokolwiek, co lubicie robić.

PODARUNKI (liściki, kwiaty, czekoladki i inne drobiazgi)

Duch dawania jest czymś naturalnym w miłości. Prezent to coś fizycznego, na co patrzysz i mówisz: „pamiętał/ pamiętała o mnie”. Nieważne ile kosztuje podarunek, ale żeby go komuś podarować, musisz, choć przez chwilę, poświęcić mu uwagę, pomyśleć o nim, o tym, co lubi i co sprawi mu przyjemność. Dla wielu to trudny język do nauczenia – nie lubią dawać prezentów, bo trudno im dobrać coś odpowiedniego, ale można się tego nauczyć.

DZIAŁANIE (przysługi, pomoc, poświecenie czasu i energii na zrobienie czegoś dla partnera)

To przysługi, o których wiesz, że ucieszą Twojego partnera. Może to być kawa podana rano do łóżka, przygotowanie kolacji, posprzątanie bez przypominania lub cokolwiek innego. Działania często codzienne i oczywiste, które przecież trzeba zrobić, ale wymagają myślenia, planowania, czasu, wysiłku i energii. Jeśli tę energię oferujesz drugiej stronie, aby zrobić dla niej coś, na czym jej zależy, to jest to wyraz miłości. To język miłości tych, którzy uważają, że czyny mówią głośniej niż słowa.

DOTYK (przytulanie, głaskanie, pocałunki, seks)

Każdy potrzebuje fizycznego dotyku. Dzięki niemu nasze życie emocjonalne jest zdrowsze. Fizyczny dotyk jest także potężnym narzędziem do komunikowania miłości do partnera. Trzymanie się za ręce, całowanie, obejmowanie, przytulanie, seks to najbardziej podstawowe sposoby komunikowania miłości. Niektórzy bez takich fizycznych dowodów czują się wręcz niekochani. Jeśli nie jest to Twój podstawowy język miłości, to pewnie będzie to wymagało od Ciebie nieco uwagi. Wystarczą proste gesty: dotknięcie lub pogłaskanie partnera, gdy się mijacie w przedpokoju, pocałunek na dzień dobry lub wzięcie za rękę na spacerze.

Jesteś ciekawy, jaki jest Twój język miłości? Zastanów się, która forma wyrażania uczuć jest Ci najbliższa, co sprawia, że czujesz się bezpiecznie, spokojnie, szczęśliwie. Zapytaj, w jaki sposób Twój partner chciałby otrzymywać miłość, co go uszczęśliwia i zwróć uwagę na to, jak on Tobie okazuje miłość. Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyśmy byli otwarci na sposób komunikacji swój oraz partnera i dobrze rozumieli nawzajem różnice w sposobie komunikowania swoich uczuć. Wiemy, że nasza druga połówka potrzebuje dotyku i potrafimy w ten sposób okazać uczucie, choć nam bardziej zależy na konkretnym działaniu. Czasem nasze języki miłości są różne, ale to brak zainteresowania językiem partnera może prowadzić do napięcia i problemów w związku. 

Możesz też wykonać test online. TUTAJ znajdziesz test oryginalny w języku angielskim.  TU znalazłam wersję polską. Warto od czasu do czasu powtórzyć test, bo na różnych etapach życia sposób okazywania miłości może się nieco zmieniać.

Porozmawiaj z bliskimi o tym jak okazujesz miłość i co dla Ciebie jest ważne – taka rozmowa również buduje i wzmacnia więź!

I na koniec 5 języków miłości można odnieść nie tylko do par i małżeństw, ale też do relacji z innymi osobami: rodzicami, dziećmi, przyjaciółmi.

Fot. Fotolia, ©detailblick-foto

5-jezykow-milosci.png

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *