ZWIĄZEK

Jak utrzymać związek na odległość?

Pary, które decydują się na związek na odległość, często są ofiarami pewnego zbiegu okoliczności np. kiedy jeden z partnerów musi się przenieść ze względu na studia lub pracę, albo gdy para poznaje się podczas pobytu w innym mieście lub kraju i decyduje się kontynuować znajomość mimo odległości, lub gdy dwójka ludzi poznaje się przez internet i choć żyją daleko od siebie, to mimo wszystko decydują się rozwijać związek.
Relacja na odległość to ciężka praca, choć obecnie dzięki technologii zdecydowanie łatwiejsza niż kilkanaście lat temu, kiedy przyszło mi się mierzyć z takim wyzwaniem. Mamy mnóstwo sposobów, aby być ze sobą w kontakcie Skype, FaceTime, e-mail, portale społecznościowe, SMS, MMS. Oczywiście nadal pozostają trudności związane z brakiem fizycznego kontaktu i intymności, ale jeśli w relację włożymy odpowiedni wysiłek, to na pewno uda się je przezwyciężyć.

Czy związki na odległość się sprawdzają? Czy są sposoby, aby ułatwić sobie bycie z dala od siebie?

Z własnej perspektywy mogę powiedzieć, że związek na odległość ma swoje zalety:

1. Daje szansę na lepsze poznanie się.
Kiedy jesteście daleko od siebie pozostają Wam słowa: mówione i pisane. Większość czasu spędzacie na rozmowach i budujecie relację opartą nie tylko o fizyczną, ale o emocjonalną intymność. A nawyk rozmowy zaprocentuje w przyszłości.

2. Buduje zaufanie.
Kiedy jesteś daleko od kogoś, kogo kochasz, wyobraźnia czasem podpowiada obrazy i domysły, które trudno utrzymać w ryzach. Jeśli jesteś w relacji na odległość, to musisz ufać i być godnym zaufania.

3. Pozwala docenić czas spędzony razem.
Kiedy widzicie się rzadziej, uczycie się doceniać wspólny czas, niezależnie od tego, czy spędzacie romantyczny wieczór, czy robicie wspólne zakupy w supermarkecie. Wkładacie też więcej wysiłku, aby czas spędzony razem był niezapomniany. W ten sposób tworzą się wspomnienia, które staną się kluczowymi elementami Waszej wspólnej historii.

4. Uczy samodzielności i niezależności.
Przez większość czasu musisz samodzielnie radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Druga połówka może wesprzeć Cię emocjonalnie, ale nie pojedzie za Ciebie do mechanika, nie załatwi urzędowej sprawy, ani nie zadba o mieszkanie. Ta samowystarczalność rozwija umiejętności, buduje pewność siebie i zwiększa Twoją atrakcyjność w oczach partnera.

5. Cementuje.
Oczywiście są wyjątki i nie każdy związek na odległość przetrwa, ale jeśli uda Wam się przetrzymać ten trudny okres, to relacja, którą zbudujecie, zaufanie i wypracowane umiejętności komunikacyjne na pewno zaprocentują w przyszłości.

Jak sobie poradzić z budowaniem i utrzymaniem relacji, kiedy jesteście z dala od siebie?

1. Ustalcie zasady.
Brzmi niezbyt atrakcyjnie, ale omówcie podstawowe zasady, według których będziecie funkcjonować jako para. Kiedy i jak często będziecie się spotykać? Jak często i w jaki sposób będziecie się komunikować? Jak długo planujecie być oddzielnie, a kiedy zamieszkacie razem? Dużo łatwiej będzie przetrwać, jeśli będziecie znali datę końcową swojej rozłąki.

Musicie też być zgodni co do wzajemnych oczekiwań. Jeśli jedna strona uznaje związek za poważny, a dla drugiej jest to luźna relacja, która być może kiedyś przerodzi się w coś poważniejszego, to lepiej wiedzieć to na początku. Szczera rozmowa o uczuciach może zaoszczędzić Wam późniejszych konfliktów.

2. Rozmawiajcie.
Wykorzystajcie ten czas, aby dobrze się poznać i postawcie komunikację na pierwszym planie Waszego związku. Może to wymagać pewnego wysiłku, kiedy oboje jesteście zajęci, ale rozmowy budują Waszą relację. Nauczcie się uważnie słuchać siebie nawzajem, budujcie mapy informacji o partnerze, o tym, co go interesuje, martwi lub o czym marzy.

Opowiadajcie sobie też o rzeczach błahych i codziennych, o tym, co się u Was wydarzyło w danym dniu, jak się czujecie. Niekoniecznie musicie się przy tym widzieć na Skype czy FaceTime, czasem łatwiej jest rozmawiać i skupić się na rozmowie, kiedy nie widzi się drugiej osoby.

3. Dajcie sobie trochę przestrzeni.
Choć kontakt powinien być priorytetem, to nie spędzajcie całego wolnego czasu na rozmowach lub pisaniu maili, bo po pewnym czasie nie będziecie mieć już ani ochoty, ani tematów do rozmowy. Nie oczekujcie też, że partner natychmiast odpowie na każdą wiadomość, która się pojawi. Najlepiej ustalcie, jak często będziecie się kontaktować.

4. Odwiedzajcie się tak często, jak to tylko możliwe.
Odwiedzaj się tak często, jak to tylko możliwe, ale najlepiej ustalcie, jak często będziecie do siebie przyjeżdżać, aby nadmiernie nie nadwyrężać finansów. Starajcie się też przyjeżdżać do siebie na zmianę. Pomoże to zachować równowagę i lepiej się poznać. Gdy już się spotkacie, postarajcie się, aby ten czas spędzić jak najciekawiej i najbardziej różnorodnie. Wychodźcie razem, spotykajcie się z innymi, ale też róbcie zwykłe codzienne rzeczy, jak zakupy czy gotowanie.

5. Dzielcie zainteresowania.
Łatwiej jest zrozumieć drugą osobę, jeśli podzielacie wspólne zainteresowania. Spróbujcie czytać, oglądać lub słuchać wspólnie, choć kilku wybranych rzeczy, które pomogą Wam dzielić się doświadczeniami i ułatwią rozmowę.

6. Zaufajcie rutynie.
Pary, które mieszkają razem, wiele rzeczy robią „zawsze tak samo” np. codziennie jedzą razem śniadanie, całują się przed wyjściem do pracy lub przytulają na dobranoc. Wam też potrzebne jest poczucie, że tworzycie wspólnotę. Coś, co pomoże Wam postrzegać siebie jako parę, co jest „Wasze”. Może być to SMS na dobranoc, telefoniczna pobudka o poranku lub kolacja jedzona wspólnie przy Skype.

7. Czasem do siebie napiszcie.
Nie chodzi mi tylko o krótki SMS. Wiem, że pisanie jest niemodne i zajmuje czas, ale spróbujcie napisać do siebie list lub dłuższy e-mail. Pisanie jest spokojniejsze, daje więcej czasu i przestrzeni, aby zastanowić się nad trudnymi kwestiami, pozwala dobrać słowa, które być może nie przyszłyby nam do głowy podczas rozmowy.

8. Róbcie sobie niespodzianki.
Postarajcie się od czasu do czasu być spontaniczni. Każdy lubi niespodzianki. Zaskoczcie się czymś miłym – to mogą być niezapowiedziane odwiedziny lub drobny upominek przesłany bez okazji.

9. Konflikty rozwiązujcie podczas osobistych spotkań.
Konflikty w związku są nieuniknione, ale radzenie sobie z nimi w związkach na odległości jest szczególnie trudne. Najgorsze, co możecie zrobić to ucieczka w milczenie. Dystans sprawia, że ​​jest to szczególnie łatwe a brak odbierania połączeń lub odpisywania na wiadomości, może doprowadzić drugą stronę do szaleństwa. Nie próbujcie też rozwiązywać konfliktów za pośrednictwem maili czy SMS-ów, to najlepsza droga do zaostrzenia nieporozumienia.

10. Bądźcie szczerzy.
Źródłem frustracji i stresu wynikającego z rozłąki mogą być różne rzeczy: zazdrość, zmęczenie lub pieniądze. Kiedy brakuje Ci wsparcia partnera, porozmawiaj o tym, jak działasz i reagujesz, kiedy jesteś zestresowana i zmęczona. Jeśli budżet jest napięty, pieniądze mogą stać się problemem i głównym źródłem niechęci do podróży i spotkań. Lepiej o tym szczerze porozmawiać, zamiast unikać spotkań.

Przy związku na odległość może też pojawić się uczucie zazdrości i braku zaufania. Niekontrolowana zazdrość może doprowadzić do destrukcyjnej kombinacji podejrzeń, zaborczości i niepewności. Lepiej nad tym zapanować. Dlatego rozmawiajcie o tym, co Was martwi. Nie oszukuj swojego partnera, bo przecież też nie chcesz, żeby bliska osoba Cię oszukiwała.

11. Budujcie relacje z innymi ludźmi.
Kiedy już się spotkacie, to nie spędzajcie całego czasu przytuleni na sofie. Budujcie wspólne relacje z innymi ważnymi osobami w Waszym życiu: rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Twórzcie wspólne kręgi, które umocnią Wasz związek.

12. Pamiętajcie o sobie.
O drugiej osobie przypominają nam drobiazgi: zdjęcie postawione na biurku, kubek od sympatii, z którego codziennie pijesz kawę. Upewnij się, że masz jakiś drobiazg, który będzie Ci przypominał o partnerze. Staraj się też pamiętać o tym, co dla drugiej strony jest ważne: zapisz w kalendarzu datę urodzin, ważnego egzaminu czy jakiejś Waszej wspólnej rocznicy.

13. Żyjcie też swoim życiem.
Choć komunikacja jest ważna, to nie możecie spędzać całego wolnego czasu w Skype lub rozmowach telefonicznych. Macie też życie poza związkiem, dlatego róbcie rzeczy, które Was interesują, rozwijają i sprawiają, że jesteście szczęśliwi. Inwestowanie w siebie, to kolejny sposób inwestowania w Wasz związek. Nie zapominajcie też o relacjach z najbliższymi. Jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi, jeśli wokół siebie mamy sieć przyjaciół i bliskich.

14. Dążcie do zmian.
Powinniście ustalić czas, na jaki decydujecie się być oddzielnie. Jeśli wiecie, że chcecie dalej być razem, to powinniście się zastanowić, co zrobić, aby razem zamieszkać. W którymś momencie Wasz związek powinien przestać być związkiem na odległość.

15. Upewnijcie się, że chcecie być razem.
Związek na odległość to wymaga wysiłku, energii i kompromisów. Może mieć wiele zalet i zahartować Was na przyszłość, ale może też okazać się zbyt trudny do przetrwania. Jeżeli macie wątpliwości i czujecie, że ten wysiłek kosztuje Was zbyt wiele i nie macie pewności, czy na pewno tego chcecie, to lepiej odpuścić.

16. Bądźcie przygotowani na zmiany.
Kiedy już w końcu zamieszkacie razem, to bądźcie na tę zmianę przygotowani. Odwiedziny raz na kilka tygodni, to jednak nie to samo, co wspólne życie dzień w dzień. Dzięki związkowi na odległość możecie się naprawdę dobrze poznać i nauczyć ze sobą rozmawiać, ale przygotujcie się, że musicie się jeszcze sporo nauczyć o partnerze i „dotrzeć” w byciu razem. Nawet rozłąka par, które już wcześniej mieszkały razem, może spowodować, że odzwyczaimy się od przebywania ze sobą codziennie, podejmowania wspólnych decyzji, czy angażowania się w codzienne czynności. Zasady wspólnego funkcjonowania trzeba będzie więc ustalić na nowo.

Fot. Fotolia, ©Syda Productions

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *