ZWIĄZEK

Jakie są zasady szczęśliwego związku?

Wszystkie pary się kłócą, ale te, które utrzymują udany i szczęśliwy związek potrafią radzić sobie ze swoimi konfliktami. Rozmawiają o tym, co ich denerwuje, starają się naprawić problem i wybaczają błędy.

Co jeszcze robią partnerzy, aby utrzymać bliskość, przywiązanie i szczęśliwy związek? Oto lista:

Rozmawiaj i okazuj zainteresowanie.

Czy kiedy twój partner coś Ci opowiada, naprawdę go słuchasz? Okazywanie zainteresowania to nie tylko zadawanie pytań, ale również sygnały, które wysyła nasze ciało: kontakt wzrokowy, potakiwanie, krótkie „uhm” od czasu do czasu, które pokazują, że uważnie słuchasz. W udanych relacjach ludzie dobrze się znają i rozmawiają na bieżąco o uczuciach, potrzebach i poglądach. Codziennie spędźcie choć kilka, kilkanaście minut, aby opowiedzieć sobie nawzajem, jak spędziliście dzień. I nie zapomnijcie o randkach i czasie tylko dla siebie.

Podziwiaj.

Czy mówicie o sobie z szacunkiem, z uśmiechem wspaminacie wspólne chwile, czy potraficie wymienić 3 cechy, które u siebie podziwiacie? Albo prościej: czy żegnacie się przed wyjściem do pracy i witacie po powrocie? Trzymacie za dłonie podczas spaceru? Czy obejmujecie się i całujecie w ciągu dnia? To są te wszystkie drobne gesty, które wyrażają wasze uczucie do siebie nawzajem. Pokazują czy tak naprawdę się lubicie.

Nie skupiaj się na wadach partnera, lecz na jego zaletach. Jeśli przypomnisz sobie wszystkie pozytywne chwile, to zupełnie inaczej spojrzysz na waszą relację. Weź kartkę i wypisz wszystko, co ci się podoba w twoim partnerze, co w nim podziwiasz, kochasz, czego zazdrościsz, co napawa Cię dumą. Poświęć na to, tyle czasu, ile potrzebujesz. Może zwrócisz uwagę na pozytywne zachowania, które tak bardzo wsiąkły w codzienność, że zaczęły ci się wydawać oczywiste? Powiedz drugiej osobie, co w niej doceniasz. Chwal i komplementuj również intencje, a nie tylko skutki zachowań.

Zadbaj o to, byście codziennie mieli kontakt fizyczny. Daj buziaka na powitanie, dotknij dłoni w czasie rozmowy, przytul się.

Pokaż jak wiele dla ciebie znaczy.

Aby podtrzymać relację, okaż uważność, troskę i pamiętaj o rzeczach, które są ważne dla partnera.  Może właśnie dziś miał ciężki dzień w pracy lub ważne spotkanie? Empatia jest jedną z najgłębszych form związku. Pokaż, że rozumiesz, co czuje Twój partner, nawet jeśli wyrazem Twojej empatii będzie mimika twarzy lub fizyczny gest. Zastanów się, ile razy on spełnił Twoją zachciankę, a ile razy Ty wyszłaś mu naprzeciw, w ciągu ostatniego tygodnia. Czy Wasze wzajemne „dobre uczynki” się równoważą, czy moglibyście robić więcej?

Uznaj partnerstwo w związku.

Wspólnie podejmujcie decyzje i szanujcie siebie nawzajem. Pytajcie się nawzajem o zdanie i respektujcie je przy dokonywaniu wyborów, tych poważnych i codziennych. W dobrych związkach ludzie potrafią dzielić się władzą i uczyć się od siebie nawzajem.

Znajdź szanse na porozumienie lub odpuść, jeśli sprawa jest beznadziejna.

Kiedy pary walczą i skupiają się na konflikcie, to tracą szanse na znalezienie tego, w czym się zgadzają. Kiedy szukasz możliwości porozumienia, okazujesz, że dostrzegasz punkt widzenia partnera i starasz się go zrozumieć. Szczęśliwe pary w sytuacjach spornych są skłonne do ratowania relacji: przepraszają, wycofują ostre słowa, łagodzą konflikt. Są też w stanie przyznać się do błędu i szukać rozwiązań. Co można zrobić?

  • Przede wszystkim poznajcie swoje stanowiska. Często kłótnia wybucha, zanim zdążycie sobie wyjasnić swoje poglądy i motywy.
  • Określcie w jakich sprawach nie ustąpicie, bo są one dla was zbyt ważne, a w jakich jesteście elastyczni. Np. jeśli jesteś wegetarianką, a twój partner mięsożercą, to, czy możecie w taki sposób przygotowywać posiłki, aby potrzeby obojga z was, były zaspokojone?
  • Zaakceptujcie fakt, że pewne konflikty pozostaną nierozwiązane i spróbujcie zrozumieć lub zaakceptować różnice między wami. Czy w waszych kłótniach często powraca ten sam temat? Być może wynika to stąd, że dana osoba ma taki, a nie inny charakter, poczucie humoru lub nawyki wyniesione z rodzinnego domu i niestety nie da się tego zmienić.
  • Jeśli problem jest świeży, to powiedz jasno, co ci przeszkadza, czego oczekujesz i wspólnie zastanówcie się, jak możecie rozwiązać konflikt.

Budujcie wspólnotę.

Podsycajcie łączące was więzi, podkreślajcie wspólne cele i to, co was łączy. Stwórzcie własne rytuały, zwyczaje, język i dowcipy, które tylko wy zrozumiecie lub dzielcie wspólne hobby. Świętujcie rocznice ślubu, poznania się lub inne jubileusze, które są ważne dla waszego związku. Róbcie cokolwiek, co będzie tylko i wyłącznie wasze. Stwórzcie własny mikrokosmos, w którym oboje czujecie się dobrze i bezpiecznie.

 

Fot. Fotolia, ©bnenin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *