ZWIĄZEK

5 : 1 czyli magiczna zasada w szczęśliwym związku

Magiczna zasada w szczęśliwym związku to 5 : 1 

Szczęślwy i trwały związek to taki, w którym stosunek pozytywnych interakcji do negatywnych jest większy niż 5: 1.

Badając związki dr John Gottman i Robert Levenson zauważyli, że różnica między szczęśliwymi a nieszczęśliwymi parami polega na zachowaniu równowagi pomiędzy pozytywnymi i negatywnymi oddziaływaniami. 
Współczynnik, który powoduje, że miłość trwa, wynosi 5 do 1, czyli na jedną negatywną interakcję powinno przypaść pięć lub więcej interakcji pozytywnych.

W dobrych związkach zdarzają się konflikty, ale partnerzy potrafią zrekompensować negatywne interakcje, którymi są np. kłótnie, narzekanie, krytyka, pozytywnymi gestami, którymi mogą być: pocałunek, uśmiech, czułe spojrzenie, pogłaskanie, słowo „dziękuję”.

„Wybuchowi partnerzy mogą często na siebie krzyczeć, ale spędzają pięciokrotnie więcej czasu na godzeniu się i okazywaniu sobie miłości (…) Partnerzy spokojniejsi, unikający konfrontacji, mogą sobie okazywać mniej namiętności niż inne typy par, ale też dużo rzadziej się krytykują i odnoszą do siebie z pogardą – stosunek liczby interakcji pozytywnych do negatywnych pozostaje niezmienny: pięć do jednego” (Elliot Aronson, Carol Tavris, Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania?).

Zastanawiasz się, jak to wyglada w Twoim związku? Przez tydzień prowadź dziennik i obserwuj to, co się między Wami dzieje. Jeśli pozytywnych interakcji jest za mało, pomyśl, jak można to zmienić i wykorzystaj nawet drobne gesty, aby poprawić Wasze relacje.

A jeśli potrzebujesz podpowiedzi, w jaki sposób okazywać sobie uczucia w prosty naturalny sposób, obejrzyj grafiki koreańskiej artystki Park Dami (Puuung). Seria jej rysunków „Love is…” pokazuje dwójkę fikcyjnych bohaterów, dziewczynę i chłopaka, w zwyczajnych, codziennych sytuacjach, kiedy razem oglądają telewizję, tańczą, przytulają się, gotują, czytają, czytają robią wszytko to, co każda para!

„Nie możemy być szczęśliwi każdego dnia. Czasami jesteśmy smutni lub źli. Czasami nawet chcemy zrezygnować z wszystkiego. Niemniej, dzięki miłości w naszym życiu czujemy się szczęśliwi. To najważniejsza rzecz. Chcę, aby ludzie zdali sobie sprawę, że miłość jest ukryta w małych rzeczach.” – mówi Park Dami (Puuung) w wywiadzie dla Korea.net.

Zobaczcie koniecznie! To piękna, wzruszająca i pełna ciepła grafika!

 

Fot. Fotolia, ©zinkevych

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *