INSPIRACJE

Najbardziej wzruszające książki o miłości I Lista Top 10 romantycznych powieści

Autorzy chętnie sięgają po temat miłosnych uniesień, a powieść wydaje się niekompletna, jeśli nie ma w niej, choć odrobiny uczuciowego napięcia między głównymi bohaterami. Miłość przyjmuje różne odcienie: dodaje skrzydeł lub wtrąca w otchłań rozpaczy, może być pełna bajkowego szczęścia, pożądliwości, rozpaczy, niepewności lub bólu. Najbardziej znane romanse dostarczają nam wspaniałych wzruszeń, ale często wylewamy przy tym morze łez.

A zatem przygotujcie chusteczki, bo oto TOP 10 ponadczasowych książek o miłości.

  1. Wichrowe wzgórze”, Emily Brontë

Na tle mglistych i mrocznych wrzosowisk rozgrywa się XIX-wieczna historia Katarzyny i Heathcliffa, która opowiada o nienawiści, zemście o miłości silniejszej niż śmierć.

  1. „Love story”, Erich Segal

Pełna emocji historia miłości zamożnego Olivera i Jennifer, którym na drodze do szczęścia stoi nie tylko pochodzenie, ale i coś, z czym trudno wygrać.

  1. „Przeminęło z wiatrem”, Margaret Mitchell

Ponadczasowa historia o przetrwaniu w najcięższych okolicznościach, tocząca się w czasie wojny secesyjnej. Niezależna Scarlett O’Hara i będący symbolem męskości Rhett Butler w trudnej relacji dwojga trudnych charakterów.

  1. „Anna Karenina”, Lew Tołstoj

Rosja, XIX wiek i klasyczna opowieść o miłości i cudzołóstwie. Uwięziona w nudnym małżeństwie Anna Karenina ulega pokusie i wdaje się w romans z przystojnym Aleksym Wrońskim.

  1. „Wielki Gatsby”, F. Scott Fitzgerald

Opowieść o bajecznie bogatym Jaya Gatsby i jego obsesyjnej miłości do pięknej Daisy. Obraz Ameryki lat 20. ubiegłego wieku i czasy prohibicji, gangsterów i imprez.

  1. „Co się wydarzyło w Madison County”, Robert James Waller

I znów miłość wbrew zasadom – historia pełnego pasji romansu fotografa globtrotera Roberta Kincaida i gospodyni domowej Franceski Johnson, której mąż i dwoje dzieci wyjechali z miasta.

  1. „Spóźnieni kochankowie”, William Wharton

Paryż, miasto miłości, a w nim spotyka się dwoje ludzi. Jack to amerykański biznesmen, który porzuca świat biznesu, aby na powrót odkryć swoje życie jako artysta. Mirabelle to niewidoma starsza pani. Tych dwoje połączy uczucie, które odmieni ich życie.

  1. „Ptaki ciernistych krzewów”, Colleen McCullough

Saga australijskiej rodziny i historia Maggie, wychowanej na farmie dziewczynki i księdza Ralpha de Bricassart’a, którego rozpaczliwie kocha. Czy zakazana miłość ma szanse na spełnienie?

  1. „Pokuta”, Ian McEwan

Historia o miłości i poczuciu winy. Anglia latem 1935 roku. 13-letnia Briony Tallis podgląda niedwuznaczną scenę miłosną między jej piękną siostrą a synem służącej, którą niewłaściwie interpretuje.

  1. „Pamiętnik”, Nicholas Sparks

Osiemdziesięciolatek Noah czyta chorej na Alzheimera Allie pamiętnik, w którym opisana jest historia wielkiej miłości. Jest to ich historia, a Noah tą podróżą w przeszłość próbuje przywrócić chorej żonie pamięć.

Niezależnie od tego, czy akcja toczy się na angielskich wzgórzach, w dziewiętnastowiecznej Rosji, gorącej Australii czy w Paryżu, każda z tych książek ma w sobie coś wyjątkowego. Te powieści, to więcej niż romanse, to historie życia pełnego konfliktów, pasji, przeciwności i trudnych wyborów. Choć prawie wszystkie (z wyjątkiem powieści W. Whartona) zostały zekranizowane, to jednak książki pozwalają nam pobudzić własną wyobraźnię i silnie zidentyfikować z głównymi bohaterami, ich marzeniami i nadziejami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *