ZWIĄZEK

Jak zadbać o przyjaźń w związku?

Jak pracować nad związkiem, aby był coraz silniejszy? Zadbajcie o przyjaźń w związku. Z przyjaciółmi rozmawiamy, dzwonimy do siebie bez powodu – nawet codziennie, dobrze się bawimy i wspieramy nawzajem. Dlaczego zaniedbujemy zatem aspekt przyjaźni w naszej relacji? Od czasu do czasu, podczas różnych interakcji z partnerem – również tych trudnych – warto przystanąć i zadać sobie pytanie: Czy w ten sposób porozmawiałbym z przyjacielem? Czy tak potraktowałbym przyjaciela?

Buduj relację tak, jak budowałbyś ją z najlepszym przyjacielem.

Znajdź czas na codzienną, nawet krótką rozmowę.

Podzielcie się tym, co zdarzyło się danego dnia, nawet jeśli były to błahe sprawy, jak to, że któreś z Was spóźniło się na autobus, bo w ten sposób wyrabiacie w sobie nawyk rozmowy. Mówcie o tym, czego pragniecie, czym się martwicie i wysłuchajcie, co ma do powiedzenia partner. Zróbcie to uważnie, z pełną otwartością, bez dopowiadania i zastanawiania się co druga strona miała na myśli. 🙂 Często sądzimy, że świetnie się komunikujemy, ale tak naprawdę nie słuchamy siebie nawzajem, albo mamy tendencję do myślenia, że ​​tylko dlatego, że długo kogoś znamy, to wiemy, co się dzieje w jego głowie. W końcu z naszym partnerem spędzamy codziennie czas, poznajemy nawyki i sposoby reakcji. Ba wydaje nam się, że nasz partner też wie, co się dzieje w naszej głowie. Ale to błąd. Codzienna rozmowa zbuduje bliskość i pozwoli Wam troszkę zbliżyć się do lepszego poznania i zrozumienia drugiej strony.
Gdy się poznaliście, na pewno dużo ze sobą rozmawialiściee: o wspomnieniach z dzieciństwa, marzeniach, o tym, jak minął dzień, jaką książkę przeczytaliście. Wiele o sobie wiedzieliście i wszystko było ciekawe. Pomyślcie, że każdego dnia przytrafia Wam się coś nowego, dochodzą świeże informacje, nagle przestajemy coś lubić lub zaczynamy marzyć o czymś innym. Po wielu latach może się okazać, że zupełnie się znamy. dlatego pierwszą zasadą dobrego związku, według Gottmana, jest: aktualizacja mapy partnera, czyli aktualizacja wiedzy o ukochanej osobie. Kilka  minut rozmowy każdego dnia, może ocalić Wasz związek.

Powygłupiajcie się razem.

W życiu mamy wystarczająco dużo zmartwień i stresów, dlatego od czasu do czasu trzeba razem się pośmiać, obejrzeć komedię, pojeździć na hulajnodze (tak, nawet wtedy, gdy nie robiliśmy tego od lat lub nigdy) albo stoczyć walkę na poduszki. Poczujcie się znów jak dzieci i pójdźcie się razem pobawić 🙂 Zróbcie razem coś, co jest proste i zabawne, nie wymaga planowania, przygotowań ani innych dorosłych rzeczy. Poczujecie znów beztroskę, ekscytację przed odkryciem nowej przygody i radość bycia razem.

Zadzwoń lub napisz krótką wiadomość w ciągu dnia.

Macie wiele obowiązków, ale na pewno uda Wam się znaleźć minutę, aby zadzwonić i zapytać jak drugiej osobie mija dzień lub napisać miłą wiadomość, aby dać znać, że o niej pamiętasz.

Spróbujcie znaleźć wspólne zainteresowania.

Wspólne pasje zbliżają i budują wzajemne zaangażowanie. Możecie razem oglądać filmy, grać, ćwiczyć wspinaczkę skałkową, chodzić na spacery lub uprawiać ogród. Spędzając razem wolny czas, macie szansę pobyć ze sobą jako para, pośmiać się i porozmawiać nie tylko o rachunkach, dzieciach lub kiepskim dniu w pracy. Możecie spróbować zrobić razem coś, co niekoniecznie jest Waszą pasją np. nauczyć się czegoś nowego, nawet jeśli wiecie, że naprawdę jesteście w tym kiepscy. Oboje nie umiecie tańczyć? Super! Zapiszcie się na kurs tanga albo salsy i przygotujcie się na całą masę anegdotek o Waszych początkowych niepowodzeniach. Przy okazji wiele się o sobie nauczycie: jak współpracować,  wspierać się, jakie są słabe i mocne strony każdego z Was i jak sobie z tym radzić, aby osiągnąć wspólny cel.

Zadbaj o to, aby partner wiedział, że może na Ciebie liczyć.

Wspieraj drugą stronę nawet w drobnych, codziennych sprawach. Możesz to robić na różne sposoby:

  • zapewniając emocjonalną obecność: wysłuchanie, przytulenie, uścisk, powiedzenie „kocham cię, wiem, że sobie poradzisz”,
  • poprzez dostarczenie narzędzi, informacji, które partner potrzebuje lub odciążenie z obowiązków np. zrobienie zakupów, zajęcie się dziećmi, wspólne obmyślenie rozwiązania problemu.

Wydaje się oczywiste, ale w codziennych sytuacjach nie jest tak proste. Często nie rozumiemy nawzajem swoich oczekiwań i nie komunikujemy, jakiego wsparcia potrzebujemy, stąd rodzą się potencjalne problemy. Kobieta oczekuje wsparcia emocjonalnego i tego, że partner wysłucha opowieści o ciężkim dniu w pracy, a partner okazuje wsparcie przez dostarczenie informacji jak poradzić sobie z szefem lub znaleźć nową pracę. Aby partnerzy mogli się nawzajem efektywnie wspierać, muszą nauczyć się komunikować wprost.

Umawiajcie się na randki.

Nawet jeśli już długo jesteście razem i macie dzieci, od czasu do czasu spędźcie chwilę tylko we dwoje. Możecie wyjechać, pójść do restauracji, pizzerii albo na spacer – ważne, aby był to czas tylko dla Was. To buduje bliskość, macie okazję porozmawiać i wciąż możecie być ze sobą na bieżąco.

 

Fot. Fotolia, ©YakobchukOlena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *