INSPIRACJE ZWIĄZEK

Dlaczego czytanie książek ma pozytywny wpływ na związek?

W świecie wszechobecnych mediów elektronicznych łatwo można zapomnieć o prostej przyjemności czytania dobrej książki. No, chyba że akurat czytamy e-book. 🙂

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w Polsce utrzymuje się tendencja do nieczytania – w 2016 r. przynajmniej jedną książkę przeczytało tylko 37% Polaków, co oznacza, że 63% nie przeczytało żadnej (!). A szkoda, bo czytanie przynosi ogromne korzyści nie dla nas samych, ale również pozytywnie wpływa na relacje. Ci, którzy czytają, mają bardziej precyzyjny umysł, lepszą pamięć, większy zasób słownictwa i wiedzę o świecie oraz są bardziej empatyczni. Czytanie poprawia koncentrację, pamięć i pozytywnie wpływa na zmniejszenie stresu. No i jest przyjemnością 🙂

Warto czytać, bo ci, którzy czytają:

Lepiej rozwiązują problemy.

Czytając, nie ograniczamy się do tego, co możemy sobie wyobrazić, ale zdobywamy wiedzę, umiejętności, doświadczenie kogoś innego i dzięki temu możemy lepiej rozwiązywać problemy. Książki pomagają zrozumieć świat, uczą różnych podejść do życia i budują pewność siebie w stawianiu czoła kolejnym wyzwaniom. Czytanie inspirujących książek o doświadczeniach życiowych innych osób może zmienić nasze życie np. zmotywować do osiągnięcia własnych celów i zainspirować w byciu lepszym mężem, żoną, córką, synem, ojcem lub przyjacielem. Dobra książka może nauczyć nas wiele o związkach – nawet jeśli lekcja brzmi: nigdy nie wierz przystojnym oficerom w stylu Aleksego Wrońskiego („Anna Karenina”, L. Tołstoj) lub zawsze uprzedzaj swoją dziewczynę, że zamknąłeś żonę na poddaszu („Dziwne losy Jane Eyre”, Ch. Brontë).

Są bardziej empatyczni lepiej się komunikują.

Komunikacja jest najważniejszym narzędziem, a dzięki czytaniu budujemy jej solidne podstawy. Im więcej czytamy, tym lepiej się komunikujemy i tym większą mamy łatwość w rozumieniu oraz wyrażaniu uczuć. Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku stwierdzili, że czytając, uczymy się lepiej rozumieć innych i ich zachowanie. Stajemy się częścią historii, odczuwamy ból i inne emocje bohatera. Zrozumienie fikcyjnej postaci pomoże w zrozumieniu realnych sytuacji w życiu i pozwoli na bardziej empatyczne podejście np. do partnera. Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Niemiec, na podstawie badań przeprowadzonych wśród dzieci w wieku od siedmiu do dziewięciu lat, dotyczących zajęć pozaszkolnych, podczas których czytano i omawiano książki. Program nie tylko pomógł dzieciom zwiększyć słownictwo i wiedzę, ale również poprawił zrozumienie emocji, np. chłopcy byli w stanie lepiej rozszyfrować emocje dziewcząt.
Świat z bardziej empatycznymi ludźmi, którzy potrafią rozmawiać o uczuciach, na pewno jest lepszym miejscem!

A jeśli potrzebujesz dodatkowych podpowiedzi, jak lepiej komunikować się w związku, to tu jest artykuł na ten temat: KLIK

Są bardziej atrakcyjni.

Czytając, jesteśmy lepiej poinformowani o różnych dziedzinach życia i łatwiej się komunikujemy. Dlatego możemy dzielić się tym, co przeczytaliśmy z rodziną, przyjaciółmi i całkiem obcymi ludźmi. Czytanie daje możliwość uwolnienia wyobraźni i poprawia kreatywność. A zatem czytając, jesteśmy mądrzejsi i bardziej atrakcyjni towarzysko. Według badań przeprowadzonych wśród użytkowników aplikacji randkowej My Bae czytanie dodaje seksapilu, bo dzięki niemu wydajemy się bystrzejsi. Użytkownicy aplikacji, którzy w swoim profilu mieli słowa kluczowe związane z czytaniem, łatwiej znajdowali parę niż ci, którzy wśród swoich zainteresowań wymieniali muzykę czy film.

Są bardziej zrelaksowani.

Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową Mindlab International z Uniwersytetu w Sussex wykazało, że czytanie zmniejsza stres o 68% i jest bardziej skuteczne niż słuchanie muzyki, spacer, gry wideo czy filiżanka herbaty. W trudnych chwilach, gdy w związku pojawi się napięcie i będziecie chcieli uspokoić skołatane nerwy, sięgnijcie po książkę. Niezależnie od tego, ile stresu przysparza nam praca, osobiste relacje lub jakiekolwiek inne życiowe kwestie, wszystkie problemy stracą na znaczeniu, gdy zagłębimy się w lekturę.

Mają lepszą pamięć.

Podczas czytania mózg zyskuje dodatkową stymulację. Badania wykazały, że utrzymywanie mózgu w aktywności może spowolnić postępy (lub nawet zapobiec) chorobie Alzheimera i demencji. Podobnie jak inne mięśnie w ciele, mózg wymaga ćwiczeń, aby utrzymać zdrowe. Kiedy czytasz książkę, musisz zapamiętać mnóstwo postaci,  szczegółów, wątków i historii, które składają się na każdą historię. Czytanie książek to świetny sposób na ćwiczenie pamięci.

Wspólne zainteresowanie literaturą może nie tylko ułatwić nawiązanie relacji i rozmowę, ale też pomoże we wzmocnieniu więzi z partnerem, pozytywnie wpłynie na relacje, poprawę zdrowie i samopoczucia. Dlatego czytajcie każdego dnia!

A tych wielbicieli czytania, którzy lubią wzruszające książki o miłości, zapraszam TUTAJ.

 

Fot. Fotolia, ©sasinparaksa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *