ŚLUB I WESELE

Jak wykorzystać kolor w aranżacji przyjęcia

Dlaczego kolor jest tak popularnym i ważnym narzędziem w organizacji przyjęć? Ponieważ oddziałuje na nasze uczucia,  pozwala budować osobisty i emocjonalny charakter przyjęcia. Używając koloru możemy zaznaczyć formalny lub nieformalny charakter przyjęcia, czy oprzeć na nim dodatkowe skojarzenia np.: związane z tematem imprezy. Kolor mówi także wiele o tym, kto dokonał wyboru. Jaki ma temperament? Jaki nastrój chciał wywołać?

Budowa koloru

Kolor na przyjęciu przejawia się na wiele sposobów. Kolory ścian i podłóg, dekoracje stołów, świece, detale, kwiaty. Kolorowe jest także jedzenie i drinki. Wszystkie te elementy mogą tworzyć spójną całość. Jednak tylko na niektóre z nich mamy wpływ. To ograniczenie narzuca nam pewną trudność, która jednak przy niewielkim wysiłku może zostać pokonana. Od czego jest nasza wyobraźnia i szereg rekwizytów, którymi możemy się posługiwać.

Wśród rekwizytów będących zawsze w naszym zasięgu są:

pexels-photo-371776.jpegFot. Pexels, Pixabay ©robert_marinkovic

Światło

Ma niezwykłe możliwości: daje jasność, refleksy i cienie. Dzięki niemu możemy budować nastrój i dekorować wnętrza. Jasne, mocne oświetlenie ustawione w różnych punktach wydobędzie i podkreśli barwę oraz fakturę materiałów. Oświetlenie boczne, o dużej mocy rozjaśni wnętrze, ale równocześnie zachowa jego przytulność. Boczne oświetlenie o małej mocy lub światło świec sprawi, że wnętrze wyglądać będzie nastrojowo, romantycznie i tajemniczo. Takie światło zachęci do relaksu. Kolorowe lampki nadadzą białym płaszczyznom ścian taki kolor, jaki zechcemy i zmienią pozostałe kolory we wnętrzu. Przyjazny i ciepły klimat wprowadzają wszelkiego rodzaju abażury wykonane z wikliny, papieru, tkaniny czy kolorowych szkiełek.

pexels-photo-415472.jpegFot. Pexels, Pixabay ©jill111

Kwiaty

Kwiaty zawsze odgrywały ważną rolę jako ozdoba stołów i wnętrz. Możliwości fantazyjnego ułożenia dekoracji kwiatowych są wręcz niezliczone. Ale dekorując przyjęcie można posłużyć się innymi, często tańszymi materiałami. Trawy, liście, owoce, kamienie, muszle, szklane paciorki, wstążki – właściwie wszystko może być elementem dekoracyjnym.

pexels-photo-172491.jpegFot. Pexels, Photo Mix

Elementy dekoracji stoły i zastawa stołowa

Naczynia stołowe mają długą historię. Kiedyś możni zwracali większą uwagę na samo nakrycie stołu niż na jedzenie. Dziś naczynia i bielizna stołowa są dodatkowym elementem dekoracyjnym. Dobierając naczynia stołowe mamy możliwość wyboru spośród mnóstwa barw i materiałów. Najbardziej wszechstronny i neutralny jest biały serwis, który równie dobrze czują się pośród eleganckich dodatków, jak i stanowi świetne tło i uzupełnienie przy okazjach mniej formalnych. Zastawa kolorowa lub wzorzysta wymusza na nas, aby konsekwentnie dopasować do niej pozostałe elementy dekoracji. Wówczas kolor obrusu, kwiaty i inne elementy powinny harmonizować się z motywem użytym na talerzach. Równie ważny jest dobór obrusu i serwet, których kolor i materiał musi pasować zarówno do okazji, otoczenia jak i zastawy stołowej.

Kolory i nastrój

Za pośrednictwem koloru można przemówić do gości. Jakkolwiek większość reakcji Waszych gości na kolor będzie podświadoma, to niewątpliwie aranżacja i kombinacja kolorystyczna może wpływać na samopoczucie gości i na całościowy odbiór przyjęcia.
Przy decyzji na temat kolorystyki warto wziąć pod uwagę zwyczajowe znaczenia poszczególnych barw.

czerwone-wesele
Fot. Romantyczny.pl

Czerwony

To najbardziej energetyczny kolor w całej palecie. To kolor życia, energii, namiętności i pasji. Czerwony działa pobudzająco, wprowadza w dobry nastrój i może poprawić apetyt. Czerwień dominuje, przykuwa wzrok, angażuje, dlatego może być odbierana jako męcząca. W nadmiarze czysta czerwień może powodować niepokój i  budzić agresję. W połączeniu z różem da efekt ciepła i zmysłowości. Z zielenią i szarością będzie znakomitym akcentem na ich tle. Jeśli chcemy coś delikatniejszego w wymowie można użyć np. burgundu, który nada wyrazu bogactwa i elegancji.

Inspiracje na profilu na Pinterest dla czerwonego i bordowego

pexels-photo-433527Fot. Pexels, Pixabay ©jill111

Różowy

Ciepły róż jest tak samo energetyczny jak czerwień. Róż gumy do żucia kojarzy się
z niedojrzałością i delikatnością dziewczęcego świata. Ostry róż pomoże wykreować nastrój kapryśności i zabawy. Delikatny róż jest to piękny, choć bardzo kobiecy kolor, więc trudno namówić do niego panów. Brudny róż i fiołkoworóżowy jest bezpiecznym kolorem dla obu płci, jest zarazem elegancki i wyróżniający się.

Inspiracje na profilu na Pinterest

pomaranczowe-weseleFot. Fotolia, ©marinamelnikova

Pomarańczowy

Pomarańczowy przyciąga uwagę i wzbudza zainteresowanie. Kojarzy się z ciepłem
i optymizmem. Pomarańczowy to idealny kolor na przyjęcia: zachęca do zabawy, delikatnie pobudza i sprzyja przełamywaniu barier. To kolor hedonizmu i obfitości. Bardzo dobrze sprawdza się w „etnicznych” tematach np. meksykańskich czy indyjskich. Przez wiele osób odbierany jest jako niepokojący.
Brzoskwiniowy i koralowy są mieszanką białego i pomarańczowego. Ich znaczenie jest zatem wypadkową tych dwóch barw i zależy również od tego, która jest intensywniejsza. Są to kolory, które emanują ciepłem i mają w sobie dużo dziecinnej radości.

Inspiracje na profilu na Pinterest

pexels-photo-265940.jpegFot. Pexels, Pixabay ©Hans

Żółty

Kolor to idealny kolor, aby przywołać świeżą i radosną atmosferę. Żółcienie kojarzą się
z witalnością, wywołują dobrą atmosferę, nastrajają optymizmem. Może sprzyjać otwartościi pomóc w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Żółcienie we wnętrzu rozjaśniają i rozweselają.

Inspiracje na profilu na Pinterest

pexels-photo-175765Fot. Pexels, ©Clem Onojeghuo

Brąz

Brązy i beże to kolory ziemi, dają poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji i spokoju. Jakkolwiek brąz jest rzadko wybierany jako kolor przewodni przyjęcia, z wyjątkiem przyjęć tematycznych np. jesiennych i etnicznych, to może być ciekawy, jeśli posłużymy się nim jako dodatkowym akcentem. Świetnie wygląda w połączeniu z różem i błękitem. Jasne odcienie działają odprężająco i relaksująco. Są przy tym uznawane za kolory uniwersalne, eleganckie i odpowiednie na każdą okazję. W odcieniach ciemnych brąz może wzbudzić przygnębienie.

Inspiracje na profilu na Pinterest

Elegant Restaurant Table Setting Service for ReceptionFot. Pexels, http://www.rawpixel.com

Zieleń

Żaden kolor nie kojarzy się tak silnie z naturą jak zieleń. To kolor lubiany praktycznie przez wszystkich. Kolor zielony to kolor harmonii i równowagi. Kojarzy się z młodością, wzrostem i rozwojem. Daje poczucie relaksu, kojarząc się z odpoczynkiem na łonie natury. Zieleń jest chętnie wykorzystywana w dekoracjach, ponieważ wnosi ona powiew świeżości. Podkreśla i uwypukla inne barwy, szczególnie barwę dopełniającą czyli czerwień. W odcieniu błękitnym działa bardziej uspakajająco, w żółtym: orzeźwiająco.

Inspiracje na profilu na Pinterest dla zielonego i miętowego

niebieski-wesele-romantycznyFot. Fotolia, ©cherry_d

Niebieski

Błękit kojarzy się z wyciszeniem, bezpieczeństwem i równowagą. Wzbudza zaufanie, ale także zwiększa dystans. Za pomocą błękitu można wnieść do wnętrza nastrój spokoju i harmonii. Jest kolorem relaksu i ochłody. W połączeniu z bielą uzyskamy efekt odświeżenia. Barwą dopełniająca błękitu jest oranż.

Kolor granatowy nie jest jednoznaczny.  Z jednej strony kojarzy się z dyscypliną, autorytetem i elegancją. Z drugiej ze smutkiem i napięciami emocjonalnymi.

Inspiracje na profilu na Pinterest dla niebieskiego i granatowego

fioletowy-romantycznyFot. Fotolia, ©illustrissima

Fioletowy

Fiolet to elegancja, luksus i wytworność. Kolor fioletowy uważany jest za kolor magii, dlatego wiąże się z nim wszystko co niezwykłe, niecodzienne, tajemnicze. Fiolet to kolor kojący i wyciszający, przez niektórych odbierany jest jednak jako przygnębiający.

Inspiracje na profilu na Pinterest

bialy-weseleFot. Fotolia, ©Yevhenii Kukulka

Biel

Biel to świeżość i higiena. Kojarzy się z reguły z czystością i niewinnością. To chłód zimy, dystans i przestrzeń, w której można swobodnie oddychać. Biel to kolor wyciszający
i uspakajający, który może działać harmonizująco. Biel zawiera w sobie wszystkie pozostałe barwy, jest zatem na swój sposób wszechstronna, stanowi doskonałe tło dla innych kolorów. W odcieniu kości słoniowej wygląda bardzo stylowo i subtelnie.

Inspiracje na profilu na Pinterest

pexels-photo-273920.jpegFot. Pexels, ©Terje Sollie

Szarość

Kojarzy się z ładem, skromnością, solidnością i umiarkowaniem. Może budzić też skojarzenia z chęcią ukrycia się i dystansu. Umiejętnie wykorzystana będzie stanowić ciekawe i eleganckie tło dla innych kolorów.

Podczas dekoracji rzadko wybieramy pojedyncze kolory. Zwykle pracuje się na połączeniach różnych barw, tworząc indywidualne  schematy kolorystyczne.  Jeśli ściany miejsca przyjęcia są w kolorze zieleni możemy pójść w tym kierunku i wybrać odcienie z tej palety, jeśli chcemy stworzyć nastrój spokoju i relaksu. Albo różowy, aby stworzyć nastrój bardziej kobiecy. Biały doda świeżości, podczas gdy srebro nada charakter bardziej uroczysty. Nie należy jednak martwić się wszystkimi połączeniami kolorystycznymi od zasłon po dywan. Nie ma sposobu, aby wszystko idealnie dopasować.

Inspiracje na profilu na Pinterest

food-holiday-love-holidays.jpgFot. Pexels, Kaboompics ©Karolina

W poszukiwaniu inspiracji

Jednym z pierwszych pytań podczas planowania przyjęcia jest pytanie o ulubiony kolor? Jeśli np. lubicie kolor brzoskwiniowy czy wszystko, począwszy od ubioru poprzez zaproszenia i kwiaty, ma być brzoskwiniowe? Najważniejszą rzeczą podczas planowania przyjęcia nie jest jednak to, który kolor lubimy, ale który będzie odpowiedni dla lokalizacji, stylu, pory roku. Wszystkie te elementy determinują wybór kolorystyki dekoracji. Inny zestaw koloru pasuje na imprezę młodzieżową, inny na elegancki ślub.

Można zastanowić się nad motywem przewodnim przyjęcia np. plaża, tropiki, Walentynki, impreza meksykańska. Tematów można szukać wszędzie: obrazy, książki, historia, hobby. Z danym tematem wiąże się specyficzny zestaw kolorów. „Sen nocy letniej” Szekspira dostarczy inspiracji do imprezy na zewnątrz. Kolory to śliwkowy, kremowy, mocna zieleń bluszczu, złote i srebrne akcenty.

Warto rozważyć sezon, w którym odbywa się przyjęcie. W przyrodzie i porach roku można znaleźć ciekawe połączenia kolorystyczne. Pamiętajmy, że kolory też są sezonowe: połączenie głębokiej czerwieni i zieleni nawet w lecie może przywieść na myśl klimat Świąt Bożego Narodzenia.

Wraz z wyborem barw określacie charakter i nastrój przyjęcia. Przy wyborze kolorystyki należy jednak pamiętać, że kolory podobnie jak ludzie, mogą mieć różną osobowość: mogą być ciepłe i chłodne, żywe i spokojne, pełne pasji i dystansu. Zestawienia barw nie warto pozostawiac przypadkowi. Świadomie dobrane kolory mogą pomóc Wam wywołać wśród gości taki efekt, jaki zechcecie.

 

Fot. tytułowa: Fotolia, ©Boggy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *