ŚLUB I WESELE

Aranżacja przyjęcia

Najważniejszy jest efekt, jaki chcecie osiągnąć. Przestrzeń, którą wykreujecie będzie towarzyszyła gościom podczas całego wydarzenia. To, co zostanie zapamiętane to nie tylko poszczególne detale jak: miejsce czy jedzenie, ale przede wszystkim nastrój całej imprezy i uczucia, jakie jej towarzyszą. Podczas uroczystości dzielicie się czymś specjalnym z ludźmi, na których wam zależy. Między gospodarzami a gośćmi istnieją ważne relacje i uczucia. Dlatego wykreowanie odpowiedniego nastroju podkreślającego te relacje jest głównym celem imprezy. Pokażcie, kim naprawdę jesteście.

Koncepcja kreatywna

Przy poszukiwaniu koncepcji aranżacji zadaniem jest zidentyfikować swój styl i przełożyć go na wystój przyjęcia. Aby wymyślić koncepcję kreatywną warto przejrzeć książki i albumy i magazyny z aranżacji wnętrz, sztuki, mody i architektury. Pomyślcie o ulubionych filmach. O epoce historycznej, która was najbardziej interesuje. Spróbujcie odkryć, co na was oddziałuje: czy lubicie rzeczy błyszczące czy matowe, stonowane czy kolorowe. Sprawy związane z wykonaniem zostawcie na później. Przede wszystkim puśćcie wodze fantazji. Jeśli jakiś detal będzie potem trudny do wykonania zawsze można znaleźć kreatywną alternatywę.

Kiedy wizja jest już wytyczone, pora zastanowić się nad przełożeniem jej na rzeczywistość.

Dobrym pomysłem jest wybór motywu przewodniego ślubu lub przyjęcia. Cokolwiek to będzie kolor, temat, epoka czy element natury, gwarantuje uzyskanie harmonii w wystroju, przebiegu imprezy i tworzy odpowiednią atmosferę. Upewnijcie się, że wybrany temat pozostaje w harmonii z miejscem, które wybraliście. Użyjcie go przy planowaniu dekoracji, zaproszeń, menu. Nieistotne, co pomyślą inni, rozwińcie skrzydła wyobraźni i zaufajcie intuicji.

Skorzystajcie z kwestionariusza dotyczącego stylu, który zaproponowałam w tym artykule. Spróbujcie w dwóch słowach określić, jaki efekt chcecie wywołać. Co chcecie, aby goście pamiętali po latach? Jaki styl powinno mieć to wydarzenie?

Jeśli lokal oferuje dekoracje kwiatowe sprawdźcie czy możecie porozmawiać z osobą zajmującą się dekoracjami i np. wybrać rodzaj i kolorystykę kwiatów, dodatkowe elementy itp. Często możecie wyrazić specjalne życzenia lub za dodatkową opłatą dopasować aranżacje do waszych życzeń.

Podstawowe rady

  • Aranżacja powinna pozostawać w harmonii z otoczeniem, dlatego dopasujcie ją do miejsca i stylu przyjęcia.
  • Dobre przyjęcie musi być wygodne dla gości. Dekoracje nie tylko muszą dobrze wyglądać, ale nie powinny utrudniać gościom komunikacji, poruszania się i zabawy.
  • Prostota zawsze jest elegancka i sprawdza się zarówno przy przyjęciach klasycznych jak i nowoczesnych. Najprostsza z zasad: ogranicz się do trzech. Może to równie dobrze dotyczyć wyboru kolorów, jak i gatunków kwiatów.
  • Prosty nie zawsze znaczy tani. Prosta aranżacja zaczyna się od jasnej wizji, co chcemy osiągnąć, która pozostaje w harmonii z innymi elementami wydarzenia. Limituje ją liczba użytych materiałów czy kolorów, a nie cena.
  • Zwrócicie uwagę na jakość – czasem mniej znaczy lepiej.
  • Zdecydowanie można użyć innych kolorów podczas ceremonii i przyjęcia, ale dla jednego miejsca powinien obowiązywać jeden schemat kolorystyczny. Można też użyć różnych kolorów dla różnych pomieszczeń.
  • Nie zapominajcie o świetle. Dzięki niemu można budować nastrój i dekorować wnętrza.

Możecie powierzyć przygotowanie koncepcji aranżacji profesjonaliście lub sami określić jak powinna wyglądać. Jeśli sami planujecie aranżację miejsca i będziecie kupować tylko pewne elementy (na przykład dekoracje kwiatowe), przede wszystkim zacznijcie od rozrysowania dokładnego planu pomieszczeń, a następnie zastanówcie się, jakich elementów dekoracji możecie potrzebować.

 

Fot. Fotolia, ©Denis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *