ŚLUB I WESELE

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Historia

Jedna z teorii mówi, że tradycja zaręczynowego pierścionka wywodzi się z zamierzchłych czasów, kiedy panny były porywane przez przyszłych mężów. Pierwszym symbolem był powróz z sitowia, trawy, trzciny lub rzemienia. Powróz był używany do związania rak i nóg przyszłej małżonki, tak, aby nie mogła odejść. Potem pozostawały tylko związane ręce. W końcu, kiedy mąż był pewien, że żona na pewno zostanie, wiązał tylko pętelkę na jej palcu. Inna teoria wiąże początki pierścionka zaręczynowego z posagiem panny młodej. Dawnej małżeństwa były aranżowane ze względów finansowych. Niektóre z zachowanych kontraktów małżeńskich, mówiąc o sprzęcie domowym, tekstyliach itp. wchodzących w skład posagu, wspominają też o biżuterii, w tym również pierścionkach. Trudno jednak w tej teorii uzasadnić wybór pojedynczego pierścionka, tym bardziej że kobieta go otrzymuje, a nie daje.

Jakkolwiek nie wiemy dokładnie, skąd się wziął pierścionek zaręczynowy, to na pewno wiemy, że był znany w starożytności. Prawdopodobnie zwyczaj dawania pierścionka jako przypieczętowania uczuć znali już starożytni Grecy i Rzymianie. Wiemy też, że w 860 r papież Mikołaj I zarządził, iż pierścionek zaręczynowy jest odpowiednią deklaracją małżeńskich zamiarów.

Natomiast tradycja pierścionka z diamentem wywodzi się z XV-wiecznej Wenecji. Diament jest najtwardszą i najtrwalszą substancją w naturze, stąd przekonanie, że umieszczenie go w zaręczynowym pierścionku zapewni trwałość narzeczeństwa i małżeństwa. Wiele źródeł wspomina, że Maria Burgundzka podczas ślubu z arcyksięciem Maksymilianem Habsburgiem nosiła właśnie brylantowy pierścionek. Prawdopodobnie ten fakt zapoczątkował trend wśród rodzin możnych. Mimo to, zanim stał się on „tradycją”, minęły setki lat. W 1870 roku zostały odkryte nowe kopalnie diamentów w Afryce Południowej, osiemnaście lat później powstała firma De Beers Consolidated Mines Ltd., której celem była ochrona inwestorów. Kilkadziesiąt lat później potomek założyciela firmy spotkał się z prezesem nowojorskiej agencji reklamowej. Sprzedaż diamentów od 1919 roku sukcesywnie spadała i trzeba było zrobić coś, aby na powrót napędzić koniunkturę. W 1939 roku rozpoczęła się kampania reklamowa, która zakończyła się sukcesem. W jej efekcie pierścionek z brylantem stał się tradycyjnym pierścionkiem zaręczynowym. Od momentu kampanii, w Stanach Zjednoczonych, stał się on w zasadzie jedyną dopuszczalną opcją dla dwojga młodych ludzi.

Przesądy

Z pierścionkiem zaręczynowym wiążą się pewne przesądy i wierzenia. Dobrze jest, gdy pierścionek jest pamiątką rodzinną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a jeśli jeszcze jego poprzednia właścicielki były szczęśliwe w małżeństwie, to są spore szanse na pomyślny związek. Przesąd mówi, że jeśli w trakcie wkładania pierścionka dziewczyna zaciśnie dłoń w pięść, to jej związek na pewno będzie trwały. Często dobiera się pierścionek, a raczej kamień do niego, tak, aby pasował do znaku zodiaku obdarowywanej dziewczyny,  gdyż ma to ponoć gwarantować szczęście:

MIESIĄC URODZENIA
KAMIEŃ
ZNACZENIE
styczeń
granat
stałość, siła, szczęście wewnętrzne
luty
ametyst
szczerość, czystość duchowa  
marzec
akwamaryn
odwaga, moc wewnętrzna, równowaga
kwiecień
diament
czystość, wierność
maj
szmaragd
powodzenie, harmonia, nazywany kamieniem ,,szczęśliwej miłości” 
czerwiec
perła
zdrowie, szczerość, niewinność, mądrość
lipiec
rubin
miłość, odwaga, trwałość uczuć
sierpień
chryzolit
szczęście, obfitość, odwaga
wrzesień
szafir
mądrość, czystość, partnerski związek
październik
opal
nadzieja, przyjaźń, bezinteresowność
listopad
topaz
wierność, moc pomagajaca pokonywać przeszkody
grudzień
turkus
harmonia, stałe i czyste uczucia

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Starożytni wierzyli, że żyła czwartego palca jest związana ściśle z sercem stąd nazwa: „palec serdeczny”. Na Zachodzie pierścionek tradycyjnie nosi się na serdecznym palcu lewej ręki, w Polsce na serdecznym palcu prawej. Dlaczego? Przed powstaniem styczniowym Polki nosiły obrączki ślubne na lewej dłoni. Po klęsce powstańców w 1864 roku na znak żałoby mężatki przełożyły obrączki na prawą dłoń i tak zostało do dziś. Pierścionek zaręczynowy po ślubie przekładamy na lewą dłoń lub nosimy łącznie z obrączka na jednym palcu. To, czy pierścionek zaręczynowy jest noszony jako pierwszy czy drugi na jednym palcu jest tak naprawdę sprawa gustu. 

Jak wybrać pierścionek

Dziś, oprócz tradycyjnych złotych pierścionków z diamentem, często kupuje się bardziej nowoczesne z białego złota, srebra, a nawet innych metali. Często też obok kamieni szlachetnych stosuje się syntetyczne, uzyskując zaskakujące połączenia o bardzo nowoczesnej i niekonwencjonalnej formie.

Najważniejsze jednak jest, aby pierścionek pasował do danej osoby. Dobrze wcześniej zwrócić uwagę na to, jak sie ubiera i jaką biżuterię nosi wybranka: złotą czy srebrną, z dużymi kamieniami czy raczej delikatną, czy lubi proste formy czy bogato zdobione?

Jak dobrać rozmiar

Standardowe rozmiary pierścionków są podane w milimetrach, w oparciu o wewnętrznyą średnicę. Narzędzia jubilerskie takie, jak: trzpienie i obrączki miarowe są bardzo precyzyjne, dlatego najlepiej byłoby dobrać rozmiar u jubilera. Co jednak zrobić, jeśli pierścionek ma być niespodzianką.? Jedno rozwiązanie, to wtajemniczenie osoby trzeciej np. przyjaciółki, siostry lub przyszłej teściowej i wspólnie wymyślenie sposobu na poznanie rozmiaru palca narzeczonej. Drugim sposobem jest skopiowanie u jubilera rozmiaru z innego pierścionka, który nosi narzeczona (musi idealnie pasować na serdeczny palec prawej dłoni).  Najlepiej zrobic to u jubilera, ponieważ jubilerskie narzędzia pomiaru są zdecydowanie bardziej precyzyjne. Samodzielne zmierzenie średnicy pierścionka w domu np. suwmiarką nie jest idealnym rozwiązaniem, bo na jeden milimetr średnicy wewnętrznej przypadają trzy rozmiary pierścionków.
Na wszelki wypadek najlepiej zagwarantować sobie możliwość wymiany lub zmiany rozmiaru (powiększenie lub pomniejszenie) już przy zakupie.

ROZMIAR PIERŚCIONKA (EUROPA) ŚREDNICA (MM) OBWÓD PALCA (MM)
5 14,3 45
6 14,6 46
7 15,0 47
8 15,3 48
9 15,6 49
10 15,9 50
11 16,2 51
12 16,5 52
13 16,8 53
14 17,2 54
15 17,5 55
16 17,8 56
17 18,1 57
18 18,4 58
19 18,8 59
20 19,1 60
21 19,4 61
22 19,7 62
23 20,0 63
24 20,3 64
25 20,6 65
26 21,0 66
27 21,3 67
28 21,6 68
29 22,0 69
30 22,3 70
31 22,6 71
32 22,9 72
33 23,2 73

Potem pozostaje już tylko wybrać chwilę wręczenia pieścionka, ale to już temat na oddzielny artykuł.

 

Fot. Fotolia, ©Syda Productions

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *